John Williams obchodzi dzisiaj 87 urodziny!

Piątek, 08. Lutego 2019

John Williams jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się amerykańskich kompozytorów filmowych. Jest absolwentem Uniwersytetu Kalifornii i nowojorskiej Juilliard School of Music. W przemyśle filmowym zaczął pracować w połowie lat 50., tworząc muzykę do wielu programów i seriali telewizyjnych.

Williams otrzymał trzy ze swoich pięciu Oskarów za pracę nad muzyką do filmów Stevena Spielberga – „Szczęki” (Jaws), “E.T. The Extra-Terrestrial” oraz „Lista Schindlera” (Schindler’s List). Pozostałe Oskary otrzymał za niezapomnianą ścieżkę muzyczną do „Gwiezdnych wojen” oraz filmową wersję „Skrzypka na dachu”.
Stworzył wiele tematów muzycznych, które na trwałe zapisały się w historii kina. Są to m.in. kompozycje do „Bliskich spotkań trzeciego stopnia” (Close Encounters of the Third Kind), “Supermana,” filmów Stevena Spielberga “Poszukiwacze zaginionej arki” (Raiders of the Lost Ark), “Indiana Jones i świątynia przeznaczenia” (Indiana Jones and the Temple of Doom) i “Indiana Jones i ostatnia krucjata” (Indiana Jones and the Last Crusade).
Muzyk tworzy bardzo zgrany duet ze Stevenem Spielbergiem - skomponował muzykę do 20 jego filmów!
Williams stworzył ponadto tematy muzyczne oraz fanfary do kilku Igrzysk Olimpijskich.Skomponował dwie symfonie oraz koncerty na flet, skrzypce, klarnet czy trąbkę. Przez 13 sezonów był dyrektorem muzycznym Boston Pops Orchestra (1980 –1993). Jako dyrygent występuje regularnie z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi na świecie.